Nasza kancelaria oferuje kompleksowe usługi w zakresie rejestracji znaków towarowych na terenie Polski oraz Unii Europejskiej.. Sprawnie przeprowadzamy Przedsiębiorców przez całą procedurę zastrzeżenia znaku towarowego, dzięki czemu zyskują oni ochronę prawną swojej własności intelektualnej.
Proces rejestracji znaku towarowego bywa żmudny i może wydawać się skomplikowany. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej sprawia, że oszczędzają Państwo czas i mogą uniknąć potencjalnych błędów podczas procesu zastrzegania znaku towarowego.
Nasza Kancelaria posiada doświadczenie w:
Analiza charakterystyki znaku towarowego – w pierwszej kolejności weryfikujemy, czy znak spełnia kryteria umożliwiające jego rejestrację, takie jak zdolność odróżniająca oraz brak cech opisowych.
Ustalenie jednoznacznego przedmiotu ochrony – następnie dokładne określamy, jakie towary lub usługi mają być objęte ochroną, zgodnie z Klasyfikacją Nicejską.
Identyfikacja potencjalnych przeszkód rejestracyjnych – sporawdzamy czy istnieją znaki towarowe identyczne do zgłaszanego.
Przygotowanie kompleksowej dokumentacji – sporządzamy podanie zawierające m.in.:, dokładne przedstawienie znaku towarowego, wykaz towarów i usług oraz, w razie potrzeby, dołączamy dodatkowe dokumenty, takie jak dowód pierwszeństwa. Do każdego wniosku załączamy także pełnomocnictwo do reprezentowania Klienta przed Urzędem Patentowym RP
Weryfikacja pod kątem wymagań Urzędu Patentowego – sprawdzamy, czy dokumentacja spełnia wszystkie wymogi formalne określone przez Urząd Patentowy RP.
Złożenie dokumentu zgłoszeniowego wraz z dowodem uiszczenia opłaty – przekazujemy kompletne zgłoszenie do Urzędu Patentowego RP osobiście, pocztą lub elektronicznie, wraz z potwierdzeniem dokonania odpowiedniej opłaty zgłoszeniowej.
Monitorowanie procesu w Biuletynie Urzędu Patentowego – śledzimy publikację zgłoszenia w Biuletynie Urzędu Patentowego, co następuje po pozytywnej weryfikacji formalnej.
Prowadzenie korespondencji urzędowej – odbieramy i odpowiadamy na pisma oraz ewentualne wezwania ze strony Urzędu Patentowego.
Reagowanie na ewentualne uwagi i wezwania – wnosimy (we współpracy z Klientem) stosowne wyjaśnienia lub uzupełnienia w odpowiedzi na zastrzeżenia, lub prośby o dodatkowe informacje ze strony urzędu.
Po publikacji zgłoszenia w Biuletynie Urzędu Patentowego, osoby trzecie mają 3 miesiące na wniesienie sprzeciwu wobec rejestracji znaku towarowego. W przypadku uznania sprzeciwu za zasadny, Urząd Patentowy ma prawo odmówić udzielenia prawa ochronnego. W takim przypadku oferujemy dalszą pomoc w przygotowaniu odpowiedzi na sprzeciw Urzędu Patentowego i reprezentowanie Klienta w postępowaniu wyjaśniającym.
Jeśli osoby trzecie nie wniosły sprzeciwu (lub został on oddalony) w określonym terminie, Urząd Patentowy wydaje decyzję o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy. Klient otrzymuje dokument stwierdzający uprawnienie do korzystania ze znaku towarowego pod warunkiem uiszczenia opłaty za pierwszy 10-letni okres ochrony oraz za publikację informacji o udzielonym prawie ochronnym (opłata jest uiszczana do Urzędu Patentowego RP). Na tym etapie rozpoczyna się ochrona znaku towarowego, która trwa przez 10 lat i można ją przedłużać o kolejne okresy.
Oferujemy pomoc w rejestracji wszystkich trzech rodzajów znaków towarowych możliwych do zarejestrowania na terenie RP i Unii Europejskiej. Są to:
Znak towarowy to oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innego przedsiębiorstwa. Zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej, znakiem towarowym może być każde oznaczenie możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu ochrony.
W polskim systemie prawnym oraz zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, jako znaki towarowe mogą być zgłaszane różnorodne elementy, pod warunkiem że spełniają powyższe kryteria. Do najczęściej spotykanych rodzajów znaków towarowych należą:
Warto zauważyć, że katalog rodzajów znaków towarowych nie jest zamknięty. Jeżeli zgłaszane oznaczenie ma charakter odróżniający, jest możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób jednoznaczny i dokładny, i nie jest już zarejestrowane jako znak towarowy, to istnieje spora szansa, że Klient nie spotka się z odmową udzieleniu prawa ochronnego na zgłaszany znak towarowy.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji w zakresie kompleksowej obsługi rejestracji znaków towarowych. Nasza Kancelaria znajduje się pod adresem: ul. Wyspiańskiego 11/3, 60-749 Poznań oraz online. U nas uzyskają Państwo profesjonalne wsparcie w ochronie własności intelektualnej Państwa Przedsiębiorstwa.
Ochrona znaku towarowego w Polsce trwa 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego. Po tym okresie można ją przedłużać na kolejne okresy, pod warunkiem wniesienia wymaganych opłat. Przedłużenie ochrony nie wymaga ponownego badania znaku, a jedynie uiszczenia opłaty i złożenia odpowiedniego wniosku w Urzędzie Patentowym.
Wobec powyższych zasad ochrona znaku towarowego może trwać nieograniczenie długo, o ile właściciel znaku regularnie opłaca niezbędne opłaty. Dzięki temu znak może być chroniony przez całe istnienie przedsiębiorstwa lub tak długo, jak długo jest to potrzebne do ochrony interesów właściciela.
Zasięg ochrony znaku towarowego zależy od zakresu terytorialnego rejestracji:
Wybór rodzaju rejestracji zależy od skali działalności przedsiębiorstwa – lokalnej, europejskiej lub międzynarodowej. Jeśli Chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat znaków towarowych, serdecznie zapraszamy do przeczytania naszego wpisu blogowego dostępnego pod adresem:
https://www.jp-adwokaci.pl/blog/znaki-towarowe-czyli-od-czego-zaczac-budowanie-przewagi-na-rynku.Nie wszystkie oznaczenia mogą zostać zarejestrowane jako znak towarowy w myśl ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. 2023 poz. 737 z późn. zm.). Polskie prawo własności przemysłowej określa tzw. bezwzględne przesłanki odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy.
Do najważniejszych z nich należą:
Przed zgłoszeniem znaku towarowego warto dokładnie przeanalizować, czy nie występują powyższe przeszkody, aby zwiększyć szanse na uzyskanie ochrony.
Urząd Patentowy określa pierwszeństwo na podstawie daty pierwszego prawidłowego zgłoszenia znaku towarowego. Jeśli zgłoszenie w Polsce zostanie złożone w ciągu 6 miesięcy od wcześniejszej daty zgłoszenia znaku towarowego w innym kraju (zgodnie z umowami międzynarodowymi), zgłaszający może powołać się na uprzednie pierwszeństwo. Kluczowe jest zaznaczenie tej informacji w podaniu. Pierwszeństwo gwarantuje ochronę prawną przed podobnymi znakami zgłoszonymi później, co umożliwia dochodzenie roszczeń, w tym odszkodowań.