Przewodnik roztropnego start-up’owca.
Czytaj więcej
Coraz więcej osób prowadzących działalność gospodarczą lub świadczących usługi dla firm spotyka się z bolesną sytuacją, gdy ich dłużnik ogłasza upadłość. Często dowiadują się o tym w momencie, gdy termin na zgłoszenie swoich wierzytelności syndykowi już upłynął. Czy w takiej sytuacji nie pozostaje im nic innego, jak pogodzić się z utratą pieniędzy? Zdecydowanie nie! Istnieje szansa na odzyskanie należności, nawet po upływie terminu.
Aktualnie coraz więcej firm traci płynność finansową, nie jest w stanie spełniać swoich zobowiązań i w konsekwencji zmuszona jest ogłosić upadłość. Co to jednak oznacza dla wierzycieli upadłego? Najistotniejsze jest, że po ogłoszeniu upadłości, wierzyciel nie może indywidualnie dochodzić spłaty swojego długu (np. w sądzie), a jedynie w toku postępowania upadłościowego. W tym celu konieczne jest zgłoszenie wierzytelności syndykowi masy upadłości dłużnika, co ma na celu zapewnienie udziału w masie upadłości. Oznacza to, że wierzyciel, który zgłosił i udowodnił swoją wierzytelność, ma szansę na częściowe lub całkowite odzyskanie należności z majątku upadłego.
Sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości wyznacza 30-dniowy termin na zgłoszenie wierzytelności syndykowi za pomocą systemu teleinformatycznego. Wierzytelność należy zgłosić w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (https://krz.ms.gov.pl/). Zgłoszenie wierzytelności odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe.
Niestety procedura nie przewiduje doręczenia wierzycielom obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości ich dłużnika. Wierzyciel, który podejrzewa swojego kontrahenta o problemy finansowe powinien na bieżąco monitorować jego sytuację w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Jeśli 30-dniowy termin na zgłoszenie wierzytelności syndykowi w postępowaniu upadłościowym już minął – nie trać nadziei! Istnieje jeszcze szansa na odzyskanie należności, ale wiąże się to z dodatkowymi formalnościami i koniecznością uiszczenia opłaty. Od czego zacząć?
Zweryfikuj, czy faktycznie upłynął termin na zgłoszenie wierzytelności. W tym celu sprawdź przebieg postępowania upadłościowego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (https://krz.ms.gov.pl/), szukając według danych rejestrowych Twojego dłużnika albo sygnaturze postępowania. Wśród danych o konkretnym postępowaniu znajdziesz dokładną datę, do kiedy możliwe jest zgłaszanie syndykowi wierzytelności.
Wierzyciel, który zgłosił wierzytelność po upływie terminu wyznaczonego do zgłaszania wierzytelności, ponosi zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego wynikłe z tego zgłoszenia (nawet jeżeli opóźnienie powstało bez jego winy) w wysokości stanowiącej równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, chyba że zgłoszenie wierzytelności po upływie terminu jest wynikiem dokonania przez syndyka korekty deklaracji lub innego tego typu dokumentu obejmującego rozliczenie.
Opłata za zgłoszenie wierzytelności po terminie w 2024 roku wynosi 1 119,34 zł. Kwota ta stanowi zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego (tj. 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w III kwartale 2023 r., które wyniosło 7 462,25 zł).
Spółka X świadczyła usługi informatyczne dla spółki Y, która ogłosiła upadłość. Niestety, spółka X nie dowiedziała się o upadłości w terminie i nie zgłosiła swojej wierzytelności syndykowi masy upadłości. Po upływie terminu spółka X nadal chce odzyskać część swojej należności. W tym celu musi wypełnić formularz zgłoszenia wierzytelności w systemie KRZ i dołączyć skany faktur lub innych dokumentów potwierdzających wierzytelność. Po wezwaniu przez syndyka spółka X musi uiścić opłatę w wysokości 1 119,34 zł na rachunek bankowy wskazany przez syndyka.
Podsumowując, upływ terminu na zgłoszenie Twojej wierzytelności syndykowi nie wyklucza możliwości udziału w postępowaniu upadłościowym twojego dłużnika. Należy jednak liczyć się z dodatkową opłatą. Im szybciej zgłosisz wierzytelność, tym większe szanse na jej częściowe odzyskanie w ramach postępowania upadłościowego.
W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy prawnika.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Reprezentuje przedsiębiorców i osoby fizyczne w sporach sądowych i pozasądowych.