„AI ACT” w pigułce - czym jest pierwsza na świecie regulacja prawna dotycząca sztucznej inteligencji
Czytaj więcej
W dniu 29 września 2023 roku weszła w życie Ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, nowelizująca w szczególności ustawę o prawie bankowym. Wprowadzono istotne zmiany w zakresie outsourcingu bankowego, mające na celu uproszczenie obowiązujących procedur oraz dostosowanie ich do Wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA). Poniżej wylistowaliśmy najważniejsze z nich.
Zmiany wprowadzone nowelizacją prawa bankowego w zakresie outsourcingu są oceniane pozytywnie przez środowisko bankowe. Zdaniem ekspertów, ułatwią bankom prowadzenie działalności, zwiększając ich konkurencyjność i efektywność. Powinny również przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i stabilności systemu finansowego.
Oczywiście, zmiany te niosą ze sobą również pewne ryzyka. Jednym z nich jest zwiększenie ryzyka operacyjnego związanego z outsourcingiem. Banki będą musiały dokładnie weryfikować podmioty, którym powierzają wykonywanie czynności, aby zapewnić, że te spełniają odpowiednie standardy bezpieczeństwa i jakości.
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie pracy, prawie cywilnym, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ubezpieczeń gospodarczych, a także w prawie bankowym w zakresie dotyczącym roszczeń wynikających z kredytów indeksowanych i denominowanych w walutach obcych.